Пишемо и говоримо различито али у истој школи стварамо заједно

Наша школа има у свом саставу и издвојено одељење из Jанковог Моста које наставу слуша на румунском језику(I-IVразред). Поласком у Vразред ученици из Јанковог Моста наставу слушају у матичној школи на српском језику уз могућност изучавања изборног предмета: румунски језик са елементима националне културе. Из тог разлога, наша школа се усмерила на међународне пројекте који негују очување матерњег језика румунске националности. Поносни смо што смо једина школа у граду која је била учесник пројекта који је расписало Министарство за европске интеграције и Европске агенције за реконструкцију у оквиру Суседског програма Румунија – Србија. Пројекат је трајао годину дана (од јуна 2007. до јуна 2008. године) под називом „Пишемо и говоримо различито али у истој школи стварамо заједно“. Циљ пројекта је био, поштујући мултикултуралност и толеранцију, неговање матерњег језика кроз писану и говорну реч, како код ученика српске тако и код ученика румунске националности. Специфичан циљ пројекта је био оснивање новинарске и радио редакције за двојезичан дечији часопис („Боје – Culori“) и интерну радио станицу. Штампано је 12 бројева часописа у тиражу од 500 примерака месечно. У писању су учествовали и многи партнери, школа бр.12 из Решица (Румунија), тако што су електронском поштом слали своје радове. Бројне активности пратиле су овај занимљив пројекат: презентовање часописа нашим суграђанима у Градској библиотеци, праћење бројних културних манифестација, округли сто, књижевне вечери…. Све су то заједно и тимски реализовали наши вредни ученици V – VIII разреда, српске и румунске националности. Као наш понос и доказ великог  и значајног рада је 12 бројева високо квалитетног дечијег часописа.

Репортажа о пројекту „Пишемо и говоримо различито али у истој школи стварамо заједно“