Читалачка значка

citalackaГрадска библиотека „Жарко Зрењанин“ из Зрењанина и ове године организује манифестацију „Читалачка значка“. Школе су у обавези да доставе дневнике читања Градској библиотеци најкасније до 15. маја 2013. године. Библиотека ће наградити све учеснике, а Одбор за Читалачку значку ће одабрати најуспешније дневнике и доделити златне, сребрне и бронзане дипломе.

Читалачки дневник треба да садржи сл. податке: име и презиме ученика, назив школе, разред и име учитеља тј. наставника.

Дневници морају бити писани самостално, хемијском оловком или одштампани, а колико књига је ученик у обавези да прикаже, зависи од његовог узраста:

I и II разред…………………. 5 књига

У категорији за I и II разред: Обавезно навести име и презиме аутора, наслов књиге и самосталну илустрацију прочитане књиге (илустровати у свесци или скицен блоку).

III и IV разред……………… 6 књига + часопис

V и VI разред…………….. 7 књига + часопис

VII и VIII разред………….. 8 књига + часопис

У категоријама од III до VIII разреда: Обавезно навести име и презиме аутора, наслов књиге, годину издања и назив издавача. О прочитаном делу учесници пишу своје утиске, своја размишљања подстакнута прочитаном књигом, зашто им се књига допала или можда зашто није, ко им је препоручио књигу. Могу да издвоје неки догађај, омиљени лик из књиге или занимљиву мисао из текста. Ученици од III до VIII разреда треба да опишу и један часопис по сопственом избору.

Тема за обавезни део програма гласи: КЊИГЕ ЗА СВА ВРЕМЕНА!!! Предлоге Градске библиотеке можете видети на адреси:  http://www.facebook.com/notes/de%C4%8Dje-odeljenje-zrenjaninske-biblioteke/knjige-za-sva-vremena-predlozi-za-%C4%8Ditala%C4%8Dku-zna%C4%8Dku-2013/10151371477235530)

Ученицима који учествују у овој манифестацији, школска библиотека може понудити следеће наслове класика дечје књижевости:

ГУЛИВЕРОВА ПУТОВАЊА, Џ. Свифт

СИН СУНЦА, Џ. Лондон

ЛЕСИ СЕ ВРАЋА КУЋИ, Е. Најт

ПОСЛЕДЊИ МОХИКАНАЦ, Џ.Ф. Купер

ДОЖИВЉАЈИ ХАКЛБЕРИ ФИНА, М. Твен

ПИНОКИО, К. Колоди

ЗЛАТНИ КЉУЧИЋ, А. Толстој

ЦВРЧАК НА ОГЊИШТУ, Ч. Дикенс

ЧАРОБЊАК ИЗ ОЗА, Л. Ф. Баум

АВАНТУРЕ ПИПИ ДУГЕ ЧАРАПЕ, А. Линдгрен

ОЛИВЕР ТВИСТ, Ч. Дикенс

Ако сте заинтересовани за учешће у манифестацији „Читалачка значка“, одговорите на питања која су пред вама и проверите колико сте упознати с основним пропозицијама такмичења (кликом на тачан одговор):

1. Читалачки дневници морају бити писани самостално:

а) да

б) не

2. Ученици V и VI разреда у обавези су да прикажу:

а) 6 књига и часопис

б) 7 часописа и 3 књиге

в) 7 књига и часопис

3. Прочитана књига се представља:

а) препричавањем

б) записивањем личних утисака о књизи

4. Ученици свих узраста треба да опишу један часопис по сопственом избору:

а) да

б) не

5. Читалачки дневник треба да садржи следеће податке:

а) име и презиме ученика и назив школе

б) име ученика и учитеља тј. наставника

в) име и презиме ученика, назив школе, разред и име учитеља тј. наставника

6. Дневници читања треба да буду достављени Градској библиотеци:

а) до краја овог полугодишта

б) до 15. априла 2013.

в) до 15. маја 2013.

7. Тема за обавезни део програма гласи:

а) Ко чита, побеђује!

б) Књиге за сва времена!

в) Од читања се расте!

8. Најбољи читалачки дневници биће награђени:

а) златним, сребрним и бронзаним медаљама

б) златним, сребрним и бронзаним значкама

в) златним, сребрним и бронзаним дипломама

9.    Манифестацију „Читалачка значка“ организује:

а) Културни центар Зрењанин

б) Градска библиотека „Жарко Зрењанин“

в) Школска библиотека

Школарци, позивамо вас на још једно дружење у нашој акцији „Читалачка значка“, верујемо у вашу креативност и надамо се обостраном успеху!