Дебата о увођењу школских униформи са ученицима 1. циклуса

У петак, 3. фебруара, одржали смо дебату на којој су ученици од 1. до 4. разреда изнели својa мишљењa када је реч о увођењу униформи у основне школе. Она су, као што је и очекивано, била подељена, а наши млади ученици су се потрудили да их ваљано аргументују.

Дебату су водиле Јована Милићев Радишић и Бранка Јанчић, психолог и педагог школе, а присуствовале су и учитељице Весна Лугоња и Соња Вујаковић, као и библиотекарка, Тамара Живанкић.

Ученици који су за увођење униформи, навели су да би се тиме омогућило:

• да сви буду равноправни, једнаки и да се негује тимски дух,
  • да буде мање вршњачког насиља у школама које имају тај проблем,
  • да не морамо да смишљамо шта ћемо обући,
  • да не прљамо своју одећу, итд.

Ученици коју су против, навели су да:

• је добро да се разликујемо,
  • да треба да имамо свој стил,
  • да ће то бити трошак за родитеље,
  • одело не чини човека, итд.

Разговор је био веома занимљив. Учесници су показали жељу да зрело приступе теми слободно су изражавали своја гледишта. Било је и оних који су нас насмејали и изненадили својим изјавама.

Пажљиво смо саслушали и забележили све ставове. Предстоји нам сусрет и са ученицима виших разреда у току следеће недеље, када ћемо моћи да формирамо целовиту слику о томе шта о униформама мисле ученици наше школе.

Овај унос је објављен под Актуелно, Ученички парламент. Забележите сталну везу.