Kултура држања паса и утицај на здравље људи – Пастеров завод Нови Сад

У нашој школи су у четвртак, 25. маја, гости из Пастеровог завода одржали предавање о култури држања паса.

Најновији подаци говоре да је беснило у Србији искорењено, али опасност представља лисичија ехинококоза коју те животиње преносе. То је најопаснија паразитска болест коју можемо добити од лисица, од којих је чак 20% инфицирано. Нешто је мање опасан псећи ехинокок од кога се можемо одбранити редовном хигијеном и прањем руку. Према речима стручњака, велики проблем представља пренамножавање лисица и велики број паса луталица у градовима, који могу пренети ларве опасне глисте на човека. Нарочито су опасности изложена мала деца, јер власници паса не воде рачуна о пешчаницима за децу где изводе своје љубимце. Од укупног броја пешчаника за децу, у Новом Саду је 1/4 заражена ехинококом. Такође се сматра, кажу стручњаци, да је 6% од укупног броја становништва заражено псећом глистом. У закључку је истакнуто да то никако не значи да не треба да се играмо са куцама, него само да одговорно бринемо о њима, перемо руке и редовно их вакцинишемо.

Предавање је било изузетно едукативно и наставница је предложила континуирану сарадњу наше школе и Пастеровог завода.
*:) happy*:-* kiss*;) winking