Гости из Румуније

НАСТАВАК УСПЕШНЕ САРАДЊЕ

За ученике трећег и четвртог разреда Националног колеџа и Српске гимназије у Темишвару, као и за њихове наставнике и родитеље, 12. новембар био је узбудљив, срећан и незабораван дан. Многи од њих су први пут ишли у иностранство, а многи су први пут били у Србији. Њихова посета је, заправо, наставак сарадње са ученицима и наставницима ОШ „ Ђура Јакшић“ из Зрењанина, започета јуна месеца на међународном дечјем фестивалу „Дечје срце“ у Темишвару. У име домаћина госте је поздравила Весна Мађаров, директорка, а на добродошлицу је одговорила госпођа Љубица Попадић. Зрењанински ђаци поздравили су своје госте дугим и бурним аплаузом, а онда су извели програм у част својих гостију. Певали су, рецитовали и глумили на српском и румунском језику. Пошто школа домаћин има издвојено одељење у Јанковом Мосту, где ђаци уче на румунском, гости из Румуније посетили су ово село. Обишли су етно кутак, школу и цркву и дружили се са мештанима на ручку који је припремљен у сеоском дому. После одмора гости су посетили Ечку, село надомак Зрењанина, у којој ученици уче на румунском до осмог разреда. Гостољубиви домаћини извели су занимљив програм и пожелели да сарадња са румунском школама постане традиција. Поподне су гости из Румуније обишли „Каштел“ Ечка и уживали у лепоти паркова, здања и занимљивих прича о историјату овог сада хотелског објекта. Било је времена и за обилазак града, па су домаћини провели госте кроз  центар Зрењанина.

Гости и домаћини искористили су прилику да се договоре о даљој сарадњи која је за обе стране значајна. После рада на пројекту са школом бр. 12 из решица на изради двојезичног часописа „Боје – Culori“ пре две године, учешће на фестивалу са представом „Банатски добошар“ коју су припремили чланови лингвистичке секције и професор српског језика, Софија Жебељан, „Ђурини“ ученици нестрпљиво чекају јун 2011. год. да би се поново дружили са вршњацима из Румуније, Мађарске, Бугарске, Украјине и других земаља. До тада, на дружење и пријатељство подсећаће поклони које су зрењанински ђаци припремили својим гостима.

Професор српског језика

Софија Жебељан